Ambulanssjukvård

Här hittar du information om och kontaktuppgifter till ambulanssjukvården i Västerbotten.

Ambulanssjukvården i Västerbotten ansvarar för omhändertagandet av akut sjuka eller skadade patienter innan de kommer till sjukhus samt för planerade sjuktransporter mellan sjukhus. Ambulansverksamheten består av 14 ambulansstationer i länet samt en ambulanshelikopter som är stationerad i Lycksele. 

I Åsele finns även en akutbil som drivs och bemannas i samverkan mellan Åsele kommun och landstinget och i Umeå finns en bedömningsbil med en erfaren sjuksköterska. 

Kontakta oss

Ambulansen i Lycksele

Eva Lindberg
Telefon: 0950-390 77
E-post: eva.k.lindberg@vll.se

Ambulanshelikoptern i Lycksele

Patrick Brandenstein
E-post: patrick.brandenstein@vll.se

Ambulansen i Malå

Karl Renström
E-post: karl.renstrom@vll.se

Ambulansen i Skellefteå

Christina Appelblad
Telefon: 073-093 15 75
E-post: christina.appelblad@vll.se

Ambulansen i Umeå, Nordmaling, Robertsfors och Vännäs

Paula Johagen
Telefon: 090-785 80 80
E-post: paula.johagen@vll.se

Ambulansen i Norsjö, Storuman och Vilhelmina

(Falck Ambulans - Entreprenad)
Områdeschef: Carina Rönnberg
Mobiltelefon: 070-310 36 11
E-post: carina.ronnberg@se.falck.com

Falck Ambulans webbsida på falcksverige.se

Ambulansen i Tärnaby, Sorsele, Dorotea och Vindeln

(PreMedic Ambulans - Entreprenad)
Driftschef: Maria Albrecht
Mobiltelefon: 070-771 15 62
E-post: maria.albrecht@premedic.se

PreMedic Västerbottens webbsida på premedic.se

Akutbilen i Åsele

Erik Nordhall
Telefon: 090-785 18 31
E-post: erik.nordhall@vll.se

Bedömningsbilen i Umeå

Paula Johagen
Telefon: 090-785 80 80
E-post: paula.johagen@vll.se