Expertgrupper

Instruktion och kontaktuppgifter till Läkemedelskommitténs expertgrupper i Västerbotten.

Läkemedelskommittén är en organisation för bland annat kunskapsspridning, rekommenda­tioner och uppföljning inom läkemedelssektorn, och är för detta arbete beroende av den ex­pertis som finns inom vården. Därför finns expertgrupper knutna till Läkemedelskommittén för viktiga behandlingsområden.

Sammankallande i läkemedelskommitténs expertgrupper 

Allergi
Thomas Sandstöm, Lung- och allergikliniken, Norrlands universitetssjukhus, Umeå
E-post: thomas.sandstrom@umu.se  

Barn
Bo Sundqvist, Läkemedelscentrum, Norrlands universitetssjukhus, Umeå
E-post: bo.sundqvist@vll.se

Demens
Cecilia Lind, Geriatriskt centrum, Norrlands universitetssjukhus, Umeå
E-post: cecilia.lind@vll.se

Diabetes
Eva Fhärm, Bureå hälsocentral, Skellefteå
E-post: eva.fharm@vll.se

Fysisk aktivitet
Cecilia Edstöm, FoUU-staben, Umeå
E-post: cecilia.edstrom@vll.se

Gynekologi
Marie Bixo, Kvinnokliniken, Norrlands universitetssjukhus, Umeå
E-post: marie.bixo@vll.se

Hjärta - kärl
Per Ottander, Kardiologi, Norrlands universitetssjukhus, Umeå
E-post: per.ottander@vll.se

Hud
Marcus Schmitt-Egenolf, Hud- och STD-kliniken, Norrlands universitetssjukhus, Umeå
E-post: marcus.schmitt-egenolf@umu.se

Infektion
Stephan Stenmark, Infektionskliniken, Norrlands universitetssjukhus, Umeå
E-post: stephan.stenmark@vll.se

Levnadsvanor
Margareta Norberg, FoU-staben, Umeå
E-post: margareta.norberg@vll.se  

Lunga
Thomas Sandström, Lung- och allergikliniken, Norrlands universitetssjukhus, Umeå
E-post: thomas.sandstrom@umu.se

Läkemedel och äldre
Jeanette Jonsson, Läkemedelscentrum, Skellefteå
E-post: jeanette.jonsson@vll.se

Mage - tarm
Pontus Karling, Medicinkliniken, Norrlands universitetssjukhus, Umeå
E-post: pontus.karling@vll.se

Muskel- och ledsjukdomar
Bertil Ekstedt, Läkemedelscentrum, Skellefteå
E-post: bertil.ekstedt@vll.se

Neurologi
Peter Sundström, Neurologiska kliniken, Norrlands universitetssjukhus, Umeå
E-post: peter.a.sundstrom@vll.se

Osteoporos
Anna Ramnemark, Medicinkliniken, Norrlands universitetssjukhus, Umeå
E-post: anna.ramnemark@vll.se

Palliativ vård
Henrik Ångström, AHS, Norrlands universitetssjukhus, Umeå
E-post: henrik.angstrom@vll.se

Psykiatri
Anna-Maria Ekbäck, Psykiatriska mottagningen, Vilhelmina
E-post: annamaria.ekback@vll.se

Smärta
Mustapha El Habta, Centraloperation, Norrlands universitetssjukhus, Umeå
E-post: mustapha.el.habta@vll.se

Tandvård
Karin Danielsson, Oral diagnostik, Umeå universitet
E-post: karin.p.danielsson@umu.se

Urologi
Kenth Markgren, Läkemedelscentrum, Skellefteå
E-post: kenth.markgren@vll.se

Ögon
Christina Lindén, Ögonkliniken, Norrlands universitetssjukhus, Umeå
E-post: christina.linden@umu.se

Öron
Ola Gärskog, Öronkliniken, Norrlands universitetssjukhus, Umeå
E-post: ola.garskog@vll.se