Nominerade ledamöter i styrgruppen

Här finns namn och kontaktuppgifter till de ledamöter som är nominerade till styrgruppen för regionbildningsprocessen.

Foto: Erik Holmstedt

Socialdemokraterna − 8 ledamöter

Erik Lövgren (s)
E-post: erik.lovgren@lvn.se
Telefonnummer: 070-325 15 00 
Västernorrland

Glenn Nordlund (s)
E-post: glenn.nordlund@ornskoldsvik.se
Västernorrland

Ann-Marie Johansson (s)
E-post: ann-marie.johansson@regionjh.se
Telefonnummer: 070-311 45 30 
Jämtland

Ann-Sofie Andersson (s)
E-post: annsofie.andersson@ostersund.se
Jämtland

Maria Stenberg (s)
E-post: maria.stenberg@nll.se
Telefonnummer: 070-222 18 06
Norrbotten

Niklas Nordström (s)
E-post: niklas.nordstrom@lulea.se
Norrbotten

Peter Olofsson (s)
E-post: peter.olofsson@vll.se
Telefonnummer: 070-250 05 41 
Västerbotten

Lilly Bäcklund (s)
E-post: lilly.backlund@lycksele.se
Västerbotten

Västerpartiet − 3 ledamöter

Mona-Lisa Norrman (v)
E-post: monalisa.norrman@regionjh.se
Telefonnummer: 070-266 77 89 
Jämtland

LiseLotte Olsson (v)
E-post: liselotte.olsson@vll.se
Telefonnummer: 070-296 52 00 
Västerbotten

Glenn Berggård (v)
E-post: glenn.berggard@nll.se
Telefonnummer: 070-665 04 44
Norrbotten

Miljöpartiet − 2 ledamöter

Agneta Granström (mp)
E-post: agneta.granstrom@nll.se
Telefonnummer: 070-305 52 58 
Norrbotten

Anna Hildebrand (mp)
E-post: anna.hildebrand@regionjh.se
Telefonnummer: 070-612 75 95
Jämtland

Moderaterna − 3 ledamöter

Nicklas Sandström (m)
E-post: nicklas.k.sandstrom@vll.se
Telefonnummer: 070-254 45 15 
Västerbotten

Centerpartiet − 3 ledamöter

Lars-Åke Mukka (c)
E-post: mukka1@outlook.com
Norrbotten

Ewa-May Karlsson (c)
E-post: ewa-may.karlsson@vll.se
Telefonnummer: 070-663 64 94 
Västerbotten
 
Hans Hedlund (c)
E-post: hans.hedlund@lvn.se
Telefonnummer: 070-285 16 17
Västernorrland

Liberalerna − 2 ledamöter

Annelie Luthman (L)
E-post: annelie.luthman@liberalerna.se
Västernorrland

Marianne Normark (L)
E-post: marianne.normark@vll.se
Telefonnummer: 070-243 57 04
Västerbotten

Kristdemokraterna − 2 ledamöter

Hans-Inge Smetana (kd)
E-post: hans-inge.smetana@kristdemokraterna.se
Telefonnummer: 070-628 01 02  
Västerbotten

Kjell Grip (kd)
E-post: kjell.grip@ange.com
Telefonnummer: 070-243 33 65
Västernorrland

Sverigedemokraterna − 2 ledamöter

 

Sjukvårdspartiet − 2 ledamöter