Politiska sekreterare

Samtliga partier i landstingsfullmäktige har egna politiska sekreterare. Sekreterarna som formellt är anställda som tjänstemän i landstinget, ska bistå sina förtroendevalda. Det kan handla om att ta fram underlag för att skriva motioner, interpellationer och enkla frågor osv.

Följande personer arbetar idag som politiska sekreterare.

Centerpartiet

Eric Bergner
E-post: eric.bergner@vll.se
Telefon: 090-785 73 30
Mobil: 070-675 73 30

Kristdemokraterna

Veronica Kerr
E-post: veronica.kerr@vll.se
Mobil: 070-259 55 95

Liberalerna

Jenny Engman
E-post: jenny.engman@vll.se
Telefon: 090-785 71 81
Mobil: 073-060 26 77

Miljöpartiet

Emma Lindqvist
E-post: emma.lindqvist@vll.se
Mobil: 073-914 04 19

Moderaterna

Anton Bergström
E-post: anton.bergstrom@vll.se
Telefon: 090-785 75 38
Mobil: 072-550 11 60

Socialdemokraterna

Veronica Berg
E-post: veronica.berg@vll.se 
Telefon: 090-785 73 37
Mobil: 070-729 55 47

Sverigedemokraterna

Petter Nilsson
E-post: petter.nilsson@vll.se 
Mobil: 073-835 27 16

Vänsterpartiet

Caroline Täljeblad
E-post: caroline.täljeblad@vll.se
Mobil: 072-559 86 99

E-post till de förtroendevalda

I vårt förtroendemannaregister finns information och kontaktuppgifter till alla folkvalda politiker och deras ersättare.

Visa förtroendemannaregister